2200LL-102-H-RC
DigiKey Part Number
2200LL-102H-RC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2200LL-102-H-RC
Description
FIXED IND 1MH 2.4A 216 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 mH Unshielded Toroidal Inductor 2.4 A 216mOhm Max Radial, Horizontal (Open)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2200LL-102-H-RC Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
216mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Toroidal
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Material - Core
Size / Dimension
1.100" Dia (27.94mm)
Inductance
Height - Seated (Max)
0.550" (13.97mm)
Tolerance
±15%