2200HT-220-H-RC
DigiKey Part Number
118-2200HT-220-H-RC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2200HT-220-H-RC
Description
FIXED IND 22UH 9.3A 20 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 µH Unshielded Toroidal Inductor 9.3 A 20mOhm Max Radial, Horizontal (Open)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2200HT-220-H-RC Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
20mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Packaging
Tray
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Toroidal
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Material - Core
Size / Dimension
0.950" Dia (24.13mm)
Inductance
Height - Seated (Max)
0.550" (13.97mm)
Tolerance
±15%