2100HT-3R3-H-RC
DigiKey Part Number
2100HT-3R3-H-RC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2100HT-3R3-H-RC
Description
FIXED IND 3.3UH 16.1A 5 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.3 µH Shielded Toroidal Inductor 16.1 A 5mOhm Max Radial, Horizontal (Open)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2100HT-3R3-H-RC Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
5mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Packaging
Tray
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Toroidal
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Inductance
Size / Dimension
0.860" Dia (21.84mm)
Tolerance
±15%
Height - Seated (Max)
0.450" (11.43mm)