2100HT-120-V-RC
DigiKey Part Number
2100HT-120-V-RC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2100HT-120-V-RC
Description
FIXED IND 12UH 9.6A 13 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 µH Shielded Toroidal Inductor 9.6 A 13mOhm Max Radial, Vertical (Open)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
2100HT-120-V-RC Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
13mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Packaging
Tray
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Toroidal
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Inductance
Size / Dimension
0.860" Dia x 0.450" W (21.84mm x 11.43mm)
Tolerance
±15%