1130-390K-RC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
39 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 11.4 A 22mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
1130-390K-RC
DigiKey Part Number
M8364-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1130-390K-RC
Description
FIXED IND 39UH 11.4A 22 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
1130-390K-RC Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
22mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Drum Core, Wirewound
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Material - Core
Size / Dimension
1.100" Dia (27.94mm)
Inductance
Height - Seated (Max)
0.840" (21.34mm)
Tolerance
±10%