1110-331K-RC
DigiKey Part Number
M8346-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1110-331K-RC
Description
FIXED IND 330UH 1.3A 336 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
330 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.3 A 336mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1110-331K-RC Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
336mOhm Max
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Packaging
Bulk
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Drum Core, Wirewound
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Material - Core
Size / Dimension
0.660" Dia (16.76mm)
Inductance
Height - Seated (Max)
0.840" (21.34mm)
Tolerance
±10%