1.5SMC51A
DigiKey Part Number
1.5SMC51ABBTR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5SMC51ABBCT-ND - Cut Tape (CT)
1.5SMC51ABBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC51A
Description
TVS DIODE 43.6VWM 70.1V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
70.1V Clamp 21.7A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5SMC51A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
21.7A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
43.6V
Voltage - Breakdown (Min)
48.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
70.1V