1.5SMC43CA | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 1.5SMC43CA |
Description | TVS DIODE 36.8VWM 59.3V DO214AB |
Manufacturer Standard Lead Time | 25 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 59.3V Clamp 25.6A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 1.5SMC43CA Models |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 25.6A |
Mfr | Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Power Line Protection No |
Part Status Active | Applications General Purpose |
Type Zener | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Bidirectional Channels 1 | Mounting Type Surface Mount |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 36.8V | Package / Case DO-214AB, SMC |
Voltage - Breakdown (Min) 40.9V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 59.3V | Base Product Number |