1.5SMC33A
DigiKey Part Number
1.5SMC33ABBTR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5SMC33ABBCT-ND - Cut Tape (CT)
1.5SMC33ABBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC33A
Description
TVS DIODE 28.2VWM 45.7V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
45.7V Clamp 33.3A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5SMC33A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
33.3A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
28.2V
Voltage - Breakdown (Min)
31.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45.7V