1.5SMC250A
DigiKey Part Number
1.5SMC250ABBTR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5SMC250ABBCT-ND - Cut Tape (CT)
1.5SMC250ABBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC250A
Description
TVS DIODE 214VWM 344VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
344V Clamp 4.4A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5SMC250A Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
214V
Voltage - Breakdown (Min)
237V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
344V