PM5R3-YGW12.0CC | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 492-1290-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | PM5R3-YGW12.0CC |
Description | LED PNL IND GRN/YLW DIFF 5MM LDS |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | LED Panel Indicator Green, Yellow Diffused 40° 2.1V Green, 2V Yellow 30mA Green, 30mA Yellow Wire Leads - 12" (304.80mm) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | PM5R3-YGW12.0CC Models |
Category | Voltage 2.1V Green, 2V Yellow |
Manufacturer Bivar Inc. | Current 30mA Green, 30mA Yellow |
Series | Panel Cutout Shape Round |
Packaging Bag | Panel Cutout Dimensions 0.25" (6.35mm) |
Part Status Active | Lens Size 5mm, T-1 3/4 |
Type LED | Lens Style Round with Domed Top |
Lamp Color Green, Yellow | Wavelength - Peak 568nm Green, 590nm Yellow |
Lens Color White | Viewing Angle 40° |
Lens Transparency Diffused | Termination Style Wire Leads - 12" (304.80mm) |