PM5-S17G28V
DigiKey Part Number
492-1356-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM5-S17G28V
Description
LED PNL IND GREEN FRESNL 10.2MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Green Fresnel 120° 12V ~ 28V 20mA Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
EDA/CAD Models
PM5-S17G28V Models
Category
Current
20mA
Manufacturer
Bivar Inc.
Panel Cutout Shape
Round
Series
Panel Cutout Dimensions
0.50" (12.70mm)
Packaging
Bag
Lens Size
10.20mm Dia
Part Status
Active
Lens Style
Round with Flat Top
Type
LED
Millicandela Rating
800mcd
Lamp Color
Green
Wavelength - Peak
515nm
Lens Color
Green
Viewing Angle
120°
Lens Transparency
Fresnel
Termination Style
Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ratings
AC/DC
Ingress Protection
IP67
Voltage
12V ~ 28V