Image for PM3HDW12.0 is not available
PM3HDW12.0
DigiKey Part Number
PM3HDW12.0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM3HDW12.0
Description
LED PNL IND RED DIFF 3MM LEADS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Red Diffused 40° 2V 30mA Wire Leads - 12" (304.80mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PM3HDW12.0 Models
Category
Current
30mA
Manufacturer
Bivar Inc.
Panel Cutout Shape
Round
Series
Panel Cutout Dimensions
0.16" (4.06mm)
Packaging
Bag
Lens Size
3mm, T-1
Part Status
Active
Lens Style
Round with Domed Top
Type
LED
Millicandela Rating
30mcd
Lamp Color
Red
Wavelength - Peak
625nm
Lens Color
Red
Viewing Angle
40°
Lens Transparency
Diffused
Termination Style
Wire Leads - 12" (304.80mm)
Ratings
Vf (Typ), If (Max)
Base Product Number
Voltage
2V