PM3-PPGDW12.0
PM3-PPGDW12.0
PM3-PPGDW12.0
DigiKey Part Number
492-1604-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM3-PPGDW12.0
Description
LED PNL IND GREEN DIFF 5.90MM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
LED Panel Indicator Green Diffused 120° 8V ~ 48V 20mA Wire Leads - 12" (304.80mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PM3-PPGDW12.0 Models
Category
Current
20mA
Manufacturer
Bivar Inc.
Panel Cutout Shape
Round
Series
Panel Cutout Dimensions
0.19" (4.83mm)
Packaging
Bag
Lens Size
5.90mm Dia
Part Status
Active
Lens Style
Round with Flat Top
Type
LED
Millicandela Rating
20mcd
Lamp Color
Green
Wavelength - Peak
555nm
Lens Color
White
Viewing Angle
120°
Lens Transparency
Diffused
Termination Style
Wire Leads - 12" (304.80mm)
Ratings
AC/DC
Ingress Protection
IP67
Voltage
8V ~ 48V