SP900S-0.009-00-104
DigiKey Part Number
BER178-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SP900S-0.009-00-104
Description
THERM PAD 25.4MMX19.05MM PINK
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Pink 25.40mm x 19.05mm Rectangular
Category
Thickness
0.0090" (0.229mm)
Manufacturer
Bergquist
Material
Silicone Rubber
Series
Backing, Carrier
Fiberglass
Packaging
Bulk
Color
Pink
Part Status
Active
Thermal Resistivity
0.61°C/W
Usage
TO-218, TO-220, TO-247
Thermal Conductivity
1.6W/m-K
Type
Pad, Sheet
Shelf Life
12 Months
Shape
Rectangular
Base Product Number
Outline
25.40mm x 19.05mm