GPVOUS-0.020-01-0816
DigiKey Part Number
211-GPVOUS-0.020-01-0816-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GPVOUS-0.020-01-0816
Description
THERM PAD 406.4X203.2MM PINK
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Pink 406.40mm x 203.20mm Rectangular Tacky - One Side
Category
Material
Silicone Elastomer
Manufacturer
Bergquist
Adhesive
Tacky - One Side
Series
Backing, Carrier
Sil-Pad
Packaging
Bulk
Color
Pink
Part Status
Active
Thermal Conductivity
1.0W/m-K
Type
Gap Filler Pad, Sheet
Shelf Life
12 Months
Shape
Rectangular
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Outline
406.40mm x 203.20mm
Storage/Refrigeration Temperature
77°F (25°C)
Thickness
0.0200" (0.508mm)