GP1500-0.020-02-0404
DigiKey Part Number
BER161-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GP1500-0.020-02-0404
Description
THERM PAD 101.6MMX101.6MM BLACK
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Thermal Pad Black 101.60mm x 101.60mm Square Tacky - Both Sides
Category
Material
Silicone Elastomer
Manufacturer
Bergquist
Adhesive
Tacky - Both Sides
Series
Color
Black
Packaging
Bulk
Thermal Conductivity
1.5W/m-K
Part Status
Active
Shelf Life
6 Months
Type
Pad, Sheet
Shelf Life Start
Date of Manufacture
Shape
Square
Storage/Refrigeration Temperature
95°F (35°C) or Below
Outline
101.60mm x 101.60mm
Base Product Number
Thickness
0.0200" (0.508mm)