K3-10ND01 110
DigiKey Part Number
3600-K3-10ND01110-ND
Manufacturer
Benedict GmbH
Manufacturer Product Number
K3-10ND01 110
Description
CONTACTOR 10A N/C AUX 110AC COIL
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 10 A 110VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K3-10ND01 110 Models
Category
Contact Form
3PST-NO (3 Form A)
Manufacturer
Benedict GmbH
Contact Rating (Current)
10 A
Series
Switching Voltage
600V
Packaging
Box
Features
Auxiliary Contacts
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Mounting Type
Chassis Mount, DIN Rail
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Coil Voltage
110VAC