YNV12T16-0G
DigiKey Part Number
179-2378-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YNV12T16-0G
Description
DC DC CONVERTER 0.7525-5.5V 88W
Manufacturer Standard Lead Time
59 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.7525 ~ 5.5V 16A 9.6V - 14V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
YNV12T16-0G Models
Category
Current - Output (Max)
16A
Mfr
Power (Watts)
88 W
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
10-SIP Module
Voltage - Input (Min)
9.6V
Size / Dimension
2.00" L x 0.28" W x 0.54" H (50.8mm x 7.1mm x 13.7mm)
Voltage - Input (Max)
14V