YNV05T16-DG
DigiKey Part Number
YNV05T16-DG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
YNV05T16-DG
Description
DC DC CONVERTER 0.75-3.63V
Manufacturer Standard Lead Time
59 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 0.75 ~ 3.63V 16A 3V - 5.5V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
YNV05T16-DG Models
Category
Current - Output (Max)
16A
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Non-Isolated PoL Module
Efficiency
93.5%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
3V
Package / Case
10-SIP Module
Voltage - Input (Max)
5.5V
Size / Dimension
2.00" L x 0.28" W x 0.57" H (50.8mm x 7.1mm x 14.5mm)