VXO78015-500
VXO78015-500
CUI VX78 and VXO78 DC Switching Regulators | Digi-Key Daily
VXO78015-500
DigiKey Part Number
179-VXO78015-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VXO78015-500
Description
DC DC CONVERTER 15V OR -15V 7.5W
Customer Reference
Detailed Description
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 15V, -15V 500mA or 150mA 19V, 8V - 36V, 21V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VXO78015-500 Models
Category
Power (Watts)
7.5 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
SCP
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Part Status
Not For New Designs
Efficiency
95%
Type
Linear Regulator Replacement
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
3-SIP Module
Voltage - Input (Min)
19V, 8V
Size / Dimension
0.39" L x 0.28" W x 0.43" H (10.0mm x 7.2mm x 11.0mm)
Voltage - Input (Max)
36V, 21V
Approval Agency
CB Scheme, EN, IEC, UL
Voltage - Output 1
Standard Number
55024; 55032 Class A; 60950-1
Current - Output (Max)
500mA or 150mA