VX7803-500 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 320
Datasheet
Linear Regulator Replacement DC DC Converter 1 Output 3.3V 500mA 4.75V - 36V Input
VX7803-500
VX7803-500
CUI VX78 and VXO78 DC Switching Regulators | Digi-Key Daily
VX7803-500
DigiKey Part Number
179-VX7803-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VX7803-500
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 1.65W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
VX7803-500 Models
Category
Power (Watts)
1.65 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Packaging
Tube
Efficiency
86%
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Through Hole
Type
Linear Regulator Replacement
Package / Case
3-SIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
0.46" L x 0.30" W x 0.40" H (11.6mm x 7.6mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Min)
4.75V
Approval Agency
CB Scheme, EN, IEC, UL
Voltage - Input (Max)
36V
Standard Number
55024; 55032 Class A; 60950-1
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
500mA