VSK-S3-15U is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 81
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 200mA 85 ~ 264 VAC Input
VSK-S3-15U
DigiKey Part Number
179-VSK-S3-15U-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VSK-S3-15U
Description
AC/DC CONVERTER 15V 3W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
VSK-S3-15U Models
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
Bel Power Solutions
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
76%
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Obsolete
Package / Case
26-DIP Module, 7 Leads
Type
Enclosed
Size / Dimension
1.46" L x 0.91" W x 0.61" H (37.0mm x 23.0mm x 15.5mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CB Scheme, EN, IEC, UL
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Standard Number
55024; 55032 Class A; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Voltage - Output 1
15V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
200mA
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
3 W