VMS-450C-24 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
VMS-450C-24
DigiKey Part Number
179-VMS-450C-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VMS-450C-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 450W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
VMS-450C-24 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Efficiency
93%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.52" H (127.0mm x 76.2mm x 38.5mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
Current - Output 1
18.75 A