VMS-350C-24-CNF
DigiKey Part Number
179-VMS-350C-24-CNF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VMS-350C-24-CNF
Description
AC/DC CONVERTER 24V 350W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
VMS-350C-24-CNF Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
93%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Size / Dimension
5.12" L x 3.39" W x 1.38" H (130.0mm x 86.0mm x 35.0mm)
Voltage - Output 1
24V
Approval Agency
CE, cURus
Current - Output 1
14.6 A