VMS-200C-27-CNF
DigiKey Part Number
179-VMS-200C-27-CNF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VMS-200C-27-CNF
Description
AC/DC CONVERTER 27V 200W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 27V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VMS-200C-27-CNF Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
94%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed
Features
Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension
4.07" L x 2.44" W x 1.46" H (103.4mm x 62.0mm x 37.0mm)
Voltage - Output 1
27V
Approval Agency
CE, cURus
Current - Output 1
7.4 A