VMS-120C-15-CNF
DigiKey Part Number
179-VMS-120C-15-CNF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VMS-120C-15-CNF
Description
AC/DC CONVERTER 15V 114W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
EDA/CAD Models
VMS-120C-15-CNF Models
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Box
Efficiency
94%
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Enclosed
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension
3.15" L x 2.44" W x 1.57" H (80.0mm x 62.0mm x 40.0mm)
Voltage - Output 1
15V
Current - Output 1
7.6 A