VMS-120C-12 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 59
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
VMS-120C-12
DigiKey Part Number
179-VMS-120C-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VMS-120C-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 114W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
VMS-120C-12 Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
Household Appliances, Medical
Series
Voltage - Isolation
4 kV
Packaging
Tray
Efficiency
94%
Part Status
Not For New Designs
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Size / Dimension
3.00" L x 2.00" W x 1.38" H (76.2mm x 50.8mm x 35.1mm)
Voltage - Output 1
12V
Approval Agency
CE, cURus
Current - Output 1
9.5 A