VHB50W-Q48-S5
DigiKey Part Number
179-VHB50W-Q48-S5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VHB50W-Q48-S5
Description
DC DC CONVERTER 5V 50W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 10A 18V - 75V Input
EDA/CAD Models
VHB50W-Q48-S5 Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Efficiency
82%
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Approval Agency
EN, UL
Current - Output (Max)
10A
Standard Number
60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 61000-6-1
Power (Watts)
50 W