VFB400W-Q48-S5
DigiKey Part Number
VFB400W-Q48-S5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VFB400W-Q48-S5
Description
DC DC CONVERTER 5V 400W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 80A 18V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VFB400W-Q48-S5 Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Part Status
Active
Efficiency
89%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
16-DIP Module, Full Brick
Voltage - Input (Min)
18V
Size / Dimension
4.60" L x 2.40" W x 0.50" H (116.8mm x 61.0mm x 12.7mm)
Voltage - Input (Max)
75V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
UL
Current - Output (Max)
80A
Standard Number
Power (Watts)
400 W