SWI5-12-NW-P5
DigiKey Part Number
179-SWI5-12-NW-P5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWI5-12-NW-P5
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 6W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 6 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
EDA/CAD Models
SWI5-12-NW-P5 Models
Category
No Load Power Consumption
75mW
Polarization
Positive Center
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length
59" (1.50m)
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.62" L x 1.00" W x 2.02" H (66.5mm x 25.4mm x 51.3mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
cUL, cULus, FCC, PSE
Current - Output (Max)
500mA
Standard Number
Power (Watts)
6 W