SWI10B-5-EW-I38
DigiKey Part Number
179-SWI10B-5-EW-I38-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWI10B-5-EW-I38
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V 10 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SWI10B-5-EW-I38 Models
Category
Power (Watts)
10 W
Manufacturer
Bel Power Solutions
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
Europe
Output Connector
USB A Receptacle
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
CEE 7/16
Input Type
Fixed Blade
Size / Dimension
2.70" L x 0.89" W x 1.42" H (68.7mm x 22.5mm x 36.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output
5V
Standard Number
Current - Output (Max)
2A