SWH15-5B-NB-P5
DigiKey Part Number
179-SWH15-5B-NB-P5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWH15-5B-NB-P5
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W
Detailed Description
5V 15 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
EDA/CAD Models
SWH15-5B-NB-P5 Models
Category
Power (Watts)
15 W
No Load Power Consumption
100mW
Applications
ITE (Commercial)
Efficiency
Level VI
Region Utilized
North America
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length
70.9" (1.80m)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Output
5V
Size / Dimension
2.44" L x 1.56" W x 1.31" H (62.0mm x 39.7mm x 33.2mm)
Current - Output (Max)
3A