SWH15-5B-EB-P5
DigiKey Part Number
179-SWH15-5B-EB-P5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SWH15-5B-EB-P5
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V 15 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SWH15-5B-EB-P5 Models
Category
No Load Power Consumption
100mW
Manufacturer
Bel Power Solutions
Polarization
Positive Center
Series
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Packaging
Bulk
Efficiency
81.4%
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
Europe
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
70.9" (1.80m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
KSC 8305
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
2.44" L x 1.56" W x 1.79" H (62.1mm x 39.7mm x 45.4mm)
Voltage - Output
5V
Approval Agency
CE
Current - Output (Max)
3A
Standard Number
Power (Watts)
15 W