SMI36-48-K-P6
DigiKey Part Number
179-SMI36-48-K-P6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMI36-48-K-P6
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 48V 36W
Detailed Description
48V 36 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
EDA/CAD Models
SMI36-48-K-P6 Models
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Multi-Blade (Sold Separately)
Size / Dimension
3.10" L x 1.34" W x 2.60" H (78.5mm x 34.0mm x 66.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output
48V
Current - Output (Max)
750mA
Power (Watts)
36 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
100mW (Max)