SMI36-12-V-P6
DigiKey Part Number
179-SMI36-12-V-P6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMI36-12-V-P6
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 36W
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 36 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Included) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMI36-12-V-P6 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
Bel Power Solutions
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
International
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
Multi-Blade
Input Type
Multi-Blade (Included)
Size / Dimension
3.10" L x 1.34" W x 2.60" H (78.5mm x 34.0mm x 66.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CCC, CSA, EN, FCC, IEC, PSE, UL
Voltage - Output
12V
Standard Number
C22.2 No. 60950-1; 55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
Current - Output (Max)
3A
Weight
0.35 lb (160 g)
Power (Watts)
36 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
100mW (Max)