SMI18-18-V-P5
DigiKey Part Number
179-SMI18-18-V-P5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMI18-18-V-P5
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 18V 20W
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
18V 20 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Included) Input
EDA/CAD Models
SMI18-18-V-P5 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Polarization
Positive Center
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
International
Cord Length
59" (1.50m)
Input Connector
Multi-Blade
Input Type
Multi-Blade (Included)
Size / Dimension
2.95" L x 1.38" W x 2.58" H (75.0mm x 35.0mm x 65.6mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CCC, CSA, EN, IEC, PSE, RCM, UL
Voltage - Output
18V
Standard Number
C22.2 No. 60950-1; 55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
Current - Output (Max)
1.1A
Weight
0.375 lb (170.1 g)
Power (Watts)
20 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
100mW (Max)