SMI10-5-K-I38
DigiKey Part Number
179-SMI10-5-K-I38-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMI10-5-K-I38
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V 10 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SMI10-5-K-I38 Models
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
Bel Power Solutions
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
USB A Receptacle
Region Utilized
International
Input Connector
Multi-Blade
Form
Wall Mount (Class II)
Size / Dimension
2.40" L x 1.50" W x 1.15" H (61.0mm x 38.0mm x 29.2mm)
Input Type
Multi-Blade (Sold Separately)
Approval Agency
CB Scheme, CCC, CSA, FCC, IEC, PSE, RCM, UL
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output
5V
Weight
0.088 lb (39.92 g)
Current - Output (Max)
2A
Base Product Number
Power (Watts)
10 W