SDM50-24-UD-P6
DigiKey Part Number
179-SDM50-24-UD-P6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDM50-24-UD-P6
Description
AC-DC, 24 VDC, 2.08 A, SW, C8 DE
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 50 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDM50-24-UD-P6 Models
Category
No Load Power Consumption
100mW
Manufacturer
Bel Power Solutions
Polarization
Positive Center
Series
Applications
Medical
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Desktop (Class II)
Cord Length
47" (1.20m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C8
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
4.45" L x 1.93" W x 1.38" H (113.0mm x 49.0mm x 35.0mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
CE, cURus, FCC, TUV
Current - Output (Max)
2.08A
Standard Number
Power (Watts)
50 W