SDM36-15-UDC-P6R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
15V 36 W AC/DC External Desktop (Class II) Adapter Cord Input
CUI IEC 62368-1 Adapters | Digi-Key Daily
SDM36-15-UDC-P6R
DigiKey Part Number
SDM36-15-UDC-P6R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDM36-15-UDC-P6R
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 36W
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
SDM36-15-UDC-P6R Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
Bel Power Solutions
Applications
ITE (Commercial), Medical
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug R/A, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
North America
Cord Length
59" (1.50m)
Form
Desktop (Class II)
Input Connector
IEC 320-C8
Input Type
Cord
Size / Dimension
3.90" L x 1.97" W x 1.30" H (99.0mm x 50.0mm x 33.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CSA, EN, FCC, IEC, PSE, UL
Voltage - Output
15V
Standard Number
C22.2 No. 60601-1; 55011 Class B; 60601-1; 61000-3-2; 61000-3-3
Current - Output (Max)
2.4A
Weight
0.463 lb (210.01 g)
Power (Watts)
36 W
Base Product Number
No Load Power Consumption
100mW (Max)