SDM300G-24-U-P219
DigiKey Part Number
179-SDM300G-24-U-P219-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDM300G-24-U-P219
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 300W
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 300 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
300 W
Manufacturer
Bel Power Solutions
No Load Power Consumption
500mW
Series
Applications
Medical
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
-20°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Rectangular, 6 Position
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
47" (1.20m)
Input Type
Cord (Sold Separately)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
100 ~ 240 VAC
Size / Dimension
7.20" L x 3.35" W x 1.38" H (183.0mm x 85.0mm x 35.0mm)
Voltage - Output
24V
Approval Agency
CB, CE, cURus, FCC, TUV, UKCA
Current - Output (Max)
12.5A