SDI90-48-UC-P5R
DigiKey Part Number
SDI90-48-UC-P5R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDI90-48-UC-P5R
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 90W
Detailed Description
48V 90 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord Input
EDA/CAD Models
SDI90-48-UC-P5R Models
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug R/A, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Form
Desktop (Class I)
Cord Length
59" (1.50m)
Input Type
Cord
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.94" L x 2.52" W x 1.42" H (151.0mm x 64.0mm x 36.0mm)
Voltage - Output
48V
Current - Output (Max)
1.88A
Power (Watts)
90 W