SDI36-12-U-P6
DigiKey Part Number
179-SDI36-12-U-P6-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDI36-12-U-P6
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 36W
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12V 36 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDI36-12-U-P6 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
No Load Power Consumption
75mW (Max)
Manufacturer
Bel Power Solutions
Polarization
Positive Center
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Region Utilized
International
Output Connector
Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Cord Length
59" (1.50m)
Input Connector
IEC 320-C14
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
3.94" L x 1.97" W x 1.30" H (100.0mm x 50.0mm x 33.0mm)
Voltage - Output
12V
Approval Agency
CB Scheme, CSA, EN, FCC, IEC, PSE, UL
Current - Output (Max)
3A
Standard Number
C22.2 No. 60950-1; 55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
Power (Watts)
36 W