SDI250-56-U-P219
DigiKey Part Number
179-SDI250-56-U-P219-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDI250-56-U-P219
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 56V 251W
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
56V 251 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SDI250-56-U-P219 Models
Category
No Load Power Consumption
210mW (Max)
Efficiency
Level VI
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Rectangular, 6 Position
Region Utilized
International
Cord Length
47.2" (1.20m)
Input Connector
IEC 320-C14
Size / Dimension
8.03" L x 3.70" W x 1.71" H (204.0mm x 94.0mm x 43.5mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB Scheme, CSA, EN, FCC, IEC, PSE, UL
Voltage - Output
56V
Standard Number
C22.2 No. 60950-1; 55024; 55032 Class B; 60950-1; 61000-3-2; 61000-3-3; 62368-1
Current - Output (Max)
4.48A
Weight
2.3 lbs (1 kg)
Power (Watts)
251 W