PYB30-Q24-S5
DigiKey Part Number
179-PYB30-Q24-S5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PYB30-Q24-S5
Description
DC DC CONVERTER 5V 30W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 6A 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
PYB30-Q24-S5 Models
Category
Power (Watts)
30 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
88%
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
7-DIP Module, 6 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 1.60" W x 0.47" H (50.8mm x 40.6mm x 11.8mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
6A