PYB15-Q24-S5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 20
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 3A 9V - 36V Input
PYB15-Q24-S5
DigiKey Part Number
179-PYB15-Q24-S5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PYB15-Q24-S5
Description
DC DC CONVERTER 5V 15W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
PYB15-Q24-S5 Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Features
OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
90%
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 11.8mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
EN
Current - Output (Max)
3A
Standard Number
55024
Power (Watts)
15 W