PYB10-Q24-S12
DigiKey Part Number
179-PYB10-Q24-S12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PYB10-Q24-S12
Description
DC DC CONVERTER 12V 10W
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 833mA 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PYB10-Q24-S12 Models
Category
Voltage - Isolation
1.5 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Features
OVP, SCP
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Obsolete
Efficiency
86%
Type
Isolated Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-DIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.47" H (50.8mm x 25.4mm x 11.8mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Approval Agency
EN
Voltage - Output 1
Standard Number
55024
Current - Output (Max)
833mA
Base Product Number
Power (Watts)
10 W