PSK-S15C-24 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 625mA 85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC Input
Selecting a Power Supply for Harsh Environments
Auxiliary Power Requirements for EVSE
PSK-S15C-24
DigiKey Part Number
179-PSK-S15C-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSK-S15C-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 15W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
PSK-S15C-24 Models
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
81%
Packaging
Tray
Part Status
Obsolete
Package / Case
4-DIP Module
Size / Dimension
2.12" L x 1.13" W x 0.93" H (53.8mm x 28.8mm x 23.5mm)
Approval Agency
CB Scheme, EN, IEC, UL
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC
Standard Number
55024; 55032 Class A; 60950-1; 61000-3-2; 62368-1
Voltage - Output 1
24V
Line Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
625mA
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
15 W