PSK-25W-12
DigiKey Part Number
179-PSK-25W-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSK-25W-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 25W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 2.1A 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC Input
EDA/CAD Models
PSK-25W-12 Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Series
Efficiency
82%
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Obsolete
Package / Case
6-DIP Module
Size / Dimension
2.76" L x 1.89" W x 0.93" H (70.0mm x 48.0mm x 23.5mm)
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC
Line Regulation
±0.5%
Voltage - Output 1
12V
Load Regulation
±1%
Current - Output (Max)
2.1A
Base Product Number
Power (Watts)
25 W