PSK-20F-12
DigiKey Part Number
179-PSK-20F-12-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PSK-20F-12
Description
AC/DC CONVERTER 12V 20W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 1.67A 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC Input
EDA/CAD Models
PSK-20F-12 Models
Category
Applications
Household Appliances, ITE (Commercial)
Manufacturer
Bel Power Solutions
Features
Adjustable Output
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Packaging
Tray
Efficiency
87%
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
5-DIP Module, 4 Leads
Size / Dimension
2.06" L x 1.07" W x 0.94" H (52.4mm x 27.2mm x 24.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC
Approval Agency
CE, cURus, UKCA
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
60335-1; 62368-1
Current - Output (Max)
1.67A
Line Regulation
±0.5%
Power (Watts)
20 W
Load Regulation
±1%